Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? 0

Kwestia przewożenia dzieci w samochodzie jest dobrze uregulowana przez polskie prawo. By zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, musimy wozić go w specjalnym foteliku. O czym warto pamiętać podczas wybierania fotelika i w którym miejscu najlepiej go umieścić?

Przewożenie dzieci w samochodzie

O tym, jak należy przewozić dziecko w samochodzie, informują nas przepisy prawa o ruchu drogowym. Przed ostatnią nowelizacją każde dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia lub którego wzrost nie przekraczał 150 cm, musiało być przewożone w specjalnym foteliku. W tym roku z przepisów usunięto kryterium wieku i dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm, musi podczas jazdy znajdować się w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Istnieje pewne odstępstwo od tej zasady. Jeśli wzrost naszej pociechy mieści się w przedziale 135-150 cm, ale waga przekracza 36 kg, co uniemożliwia dopasowanie odpowiedniego fotelika, można przewozić dziecko przypięte pasami na tylnym siedzeniu. Obecnie produkowane są foteliki do wagi 36 kg, ale prawo dopuszcza przewożenie dzieci również na tzw. innych urządzeniach przytrzymujących. Do tej kategorii można zaliczyć podkładki samochodowe, jeśli posiadają one specjalne certyfikaty. Eksperci jednak podkreślają, że podkładka nie zapewni dziecku takiego bezpieczeństwa jak fotelik, ponieważ nie posiada zagłówka oraz bocznych elementów ochronnych. Dlatego dla dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia, warto kupić fotelik. Co więcej – w sklepach możemy znaleźć atestowane foteliki, które mogą być używane do przewożenia dzieci ważących nawet do 50 kg.

Bezpieczne niemowlę w aucie

Prawo o ruchu drogowym reguluje również zasady przewożenia niemowląt w samochodzie. Mamy bardzo lubią wozić malucha na przednim siedzeniu, zwróconego tyłem do kierunku jazdy. Jest to wygodne, ponieważ dziecko znajduje się blisko kierowcy i dobrze je widzimy. Prawo zabrania jednak przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli poduszka powietrzna dla pasażera jest aktywna. Zanim więc umieścimy w takiej pozycji malucha, musimy wyłączyć poduszkę powietrzną. Należy to zrobić nie tylko z obawy przed otrzymaniem mandatu i punktów karnych, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dziecka.

Przewożenie dzieci w fotelikach – gdzie i w jakich?

Od tego roku uregulowano również kwestię wożenia trójki małych pasażerów na tylnym siedzeniu. Jeśli dwoje dzieci przewożonych jest w fotelikach bezpieczeństwa i trzeci fotelik już nie mieści się na tylnym siedzeniu, to dziecko, które ukończyło 3 lata może być przewożone pośrodku przypięte wyłącznie pasami. Zapis ten wzbudza kontrowersje, ponieważ dziecku siedzącemu pośrodku zapewniamy mniejsze bezpieczeństwo niż maluchom siedzącym obok w fotelikach. W razie wypadku dziecko przypięte wyłącznie pasami narażone jest na poważne obrażenia narządów wewnętrznych, mogące prowadzić nawet do śmierci. Występuje również zjawisko tzw. nurkowania, czyli wsuwania się dziecka pod pas podczas zderzenia. Eksperci od bezpieczeństwa odradzają więc przypinanie malucha wyłącznie pasami, zwłaszcza, że istnieje możliwość zamontowania trzech fotelików na tylnym siedzeniu.

Montaż fotelika samochodowego: Czy robisz to dobrze?

Gdzie umieścić fotelik dla dziecka? Najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie na montaż fotelika jest środek tylnej kanapy, jeśli znajduje się tam 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli nie posiadamy w samochodzie takiego wyposażenia, warto umieścić fotelik na tylnej kanapie za pasażerem. Podczas podróży z dziećmi samochodem, osoby dorosłe powinny siedzieć z przodu. Jest bezpieczniejsze zarówno dla nich, jak i dla malucha siedzącego na tylnej kanapie. W razie wypadku osoba dorosła nie uderzy bezpośrednio w dziecko.

Jeśli niemowlę podczas jazdy marudzi, można zdecydować się na umieszczenie fotelika z przodu, ale tyłem do kierunku jazdy. Wcześniej jednak dezaktywujmy poduszkę powietrzną dla pasażera i odsuńmy fotel jak najbardziej do tyłu.

Przewożenie dziecka w samochodzie nie będzie jednak bezpieczne, jeśli nie dobierzemy odpowiedniego fotelika lub źle go zamontujemy. Fotelik musi być dostosowany zarówno do wzrostu, jak i wagi dziecka. Ponadto musi spełniać warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Poinformują nas o tym specjalne certyfikaty.
Warto wiedzieć, że popularny certyfikat ECE R44 przyznawany jest fotelikom, które w testach bezpieczeństwa otrzymują różne oceny. Dlatego lepiej sprawdzić, czy wybierany przez nas fotelik spisał się w testach na ocenę 5 czy może tylko na ocenę 1.

Kupując fotelik zwróćmy też uwagę na to, czy będzie pasował do naszego modelu samochodu. Nie mniej ważne jest odpowiednie zamontowanie fotelika, więc zanim to zrobimy, dokładnie przeczytajmy instrukcję montażu i koniecznie poprośmy przeszkolonych pracowników sklepu o pokazanie nam, w jaki sposób należy zamontować urządzenie podtrzymujące dziecko. Niestety badania pokazują, że aż 70-85 proc. fotelików jest montowanych nieprawidłowo. Jeśli nie masz pewności, że fotelik w Twoim samochodzie jest zamontowany idealne, to warto skorzystać z bezpłatnego audytu bezpieczeństwa, a informacje o nim znajdziesz na stronie http://inspekcje-fotelikow.pl/.

Prawidłowa temperatura w samochodzie

Foteliki dla niemowląt są dosyć masywne, dzięki czemu dobrze podtrzymują kręgosłup dziecka. Takie „otulenie” sprawia, że dziecku w siedzisku jest ciepło, więc koniecznie trzeba dostosować ubiór malucha, zwłaszcza, gdy udajemy się z nim w dłuższą podróż. Podczas postoju, gdy chcemy pospacerować z naszą pociechą, załóżmy jej dodatkową warstwę ubrania.

Mając niemowlę w samochodzie należy ostrożnie regulować klimatyzację lub ogrzewanie. Jeśli panują upały i temperatura powietrza przekracza 30 stopni C, to w samochodzie temperaturę powinniśmy ustawić na minimum 26 stopni. Różnica temperatur nie powinna przekraczać 5 stopni. W zimie natomiast tak wyregulujmy ogrzewanie, by w samochodzie było ok. 19-21 stopni.

Dłuższą podróż z niemowlęciem trzeba dobrze zaplanować. Najlepiej tak zorganizować wyjazd, by jak największa część podróży przebiegała w godzinach nocnych. Pamiętajmy też o tym, że dziecko powinno co jakiś czas zmieniać pozycję. Dlatego warto zabrać kocyk lub matę i podczas postoju pozwolić dziecku na swobodną, przynajmniej 20-minutową zabawę.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

792-793-730

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl