Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy? 0

Wybór odpowiedniego fotelika dla dziecka to dla każdego rodzica nie lada wyzwanie. Dobry fotelik to w końcu podstawa bezpieczeństwa, a ono jest naszym priorytetem podczas każdej podróży. Niestety nie zawsze napis „bezpieczny” przy etykiecie fotelika oznacza, że taki właśnie jest.

Jak się przygotować do tego zakupu i na co zwrócić uwagę?

Pierwsza i najważniejsza rzecz – nie wybieraj fotelików ze względu na wiek dziecka, a zwracając szczególną uwagę na jego wzrost i wagę. Istnieją dwie normy dla fotelików samochodowych: i-Size (R129) bierze pod uwagę wzrost dziecka przy klasyfikacji fotelików oraz ECE R44/04, który z kolei bierze pod uwagę wagę dziecka przy podziale fotelików na 5 grup wagowych - grupa 0 dla dzieci o wadze do 10 kg;  grupa 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg; grupa I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg; grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg oraz grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg. Kategorie te zostały zestandaryzowane z wiekiem dzieci, aby łatwiej było rodzicom dobrać odpowiedni fotelik. I tak, pierwsza kategoria przeznaczone jest dla dzieci od narodzin do 6-9 miesięcy, zaś 0+ do 18 miesiąca życia. Foteliki z grupy I powinny używać dzieci mniej więcej od roku do 4 lat, kat. II od 4 do 6 lat, zaś ostatnia przeznaczona jest dla dzieci od 6 do 12 lat. Wiek powinien być jednak wyłącznie parametrem pomocniczym! Ze zmianą fotelika na większy powinniśmy wstrzymywać się jak najdłużej. To, że dziecko osiągnęło określony wiek czy wagę, nie oznacza, ze już musi mieć nowy fotelik. Jeśli jego główka nie dotyka jeszcze górnej krawędzi fotelika – możesz być spokojny.

Po drugie zanim przystąpimy do transakcji ze sprzedawcą, warto wcześniej sprawdzić wyniki testów w testów zderzeniowych, np. ADAC i wybrać spośród interesujących nas modeli te, które osiągnęły w nich minimum ocenę 3. Mamy wtedy gwarancję, ze fotelik został sprawdzony w niemal wszystkich możliwych okolicznościach. I tu pojawia się mały haczyk. Warto zwracać uwagę na oznaczenia fotelika i sprawdzać, jakie testy przeszedł, bo nie każdy kod oznacza, ze fotelik został przetestowany, np. oznaczenia ECE R44 / 03, ECE R 44/04, ECE R14 i R16 lub i-Size (UP R129), znaczą jedynie tyle, że fotelik jest zgodny z podstawowymi wymaganiami bezpieczeństwa i jest legalnie dopuszczony do sprzedaży. Takie oznaczenie posiadają również foteliki, które nie przechodziły testów zderzeniowych lub osiągały w nich bardzo niskie noty.

Po trzecie, zanim kupimy fotelik samochodowy, koniecznie przymierzmy go do naszego auta. Wszystko to dlatego, że ze względu na różnorodną budowę siedzeń samochodowych, nie każdy fotelik można zamontować równie poprawnie i stabilnie, a to właśnie od jego właściwej instalacji zależy bezpieczeństwo naszego dziecka. Dlatego też foteliki samochodowe lepiej jest kupować w sklepach stacjonarnych oferujących (taką możliwość oferuje nasz sklep - smykolandia) możliwość przymiarki, by nie wydać pieniędzy na marne.

Ważne jest również to, gdzie montujemy fotelik. W samochodzie – wydaje się zbyt oczywiste. Powinna to być tylna kanapa, najlepiej jej środek, jednak nie każdy samochód ma możliwość takiej instalacji. Wystrzegajmy się jednak mocowania fotelika na przednim siedzeniu – miejsce to jest uznawane przez specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa za najniebezpieczniejsze. I oczywiście montujemy fotelik tyłem do kierunku jazdy – jego zmiana powinna nastąpić jak najpóźniej, kiedy dziecko osiągnie co najmniej 13 kg, wcześniej jego ciałko i kości są zbyt delikatne i mogłyby zostać uszkodzone podczas szarpania czy gwałtowniejszych skrętów i hamowań. Rzeczą równie ważną, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę, są dodatkowe systemy poprawiające bezpieczeństwo. Pierwszym z nich są pasy – niektórzy producenci zamiast tradycyjnych pasów proponują nam te układane krzyżowo, pięciopunktowe, bądź nie montują pasów w ogóle, dając nam barierkę ochronną. Jest to duży plus, ponieważ oba systemy zmniejszają nacisk na ciało dziecka podczas gwałtownego hamowania. Idealny fotelik to również taki, który posiada regulowany zagłówek oraz możliwość regulacji stopnia nachylenia fotelika np. do pozycji spania, a także regulację długości pasów, którą z łatwością można dopasować do rozmiarów naszego pasażera. Warto zwrócić uwagę również na systemy bocznej ochrony – producenci stosują tu różne rozwiązania, niektórzy poszerzają i wzmacniają boki, inni montują też dodatkowe zabezpieczenia w zagłówkach.

Ponadto jeśli masz taką możliwość, zarówno techniczną jak i finansową, zastanów się nad kupnem fotelika z systemem ISOFIX. Pozwala on szybko i stabilnie zamontować fotelik w aucie bez użycia samochodowych pasów bezpieczeństwa. Tworzą go sztywne uchwyty, zamontowane na stałe w aucie między oparciem a siedziskiem oraz zaczepy znajdujące się na foteliku. Fotelik mocuje się, zatrzaskując uchwyty, co  sprawia, że jest o wiele bardziej stabilny niż w przypadku tradycyjnych zapięć.

I przede wszystkim – unikaj kupowania używanych fotelików. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i komforcie dziecka, stawiaj na nowe. Po pierwsze nie wiesz, w jaki sposób taki fotelik był wykorzystywany i co się z nim wcześniej działo, a po drugie taki, który brał udział w wypadku- nie nadaje się do dalszego użytkowania. Do Ciebie należy decyzja- wolisz mieć parę złotych oszczędności w portfelu czy spokojną głowę i sumienie, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, by zapewnić swojemu dziecku maksimum bezpieczeństwa?

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

792-793-730

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl